The 7th International Symposium & Workshop

Sympo_VICTORIES_b.jpg

Workshop Program

This Workshop is an invitation-only event for invited speakers in the WIN2 Symposium and registered NASG members in VICTORIES project.
If you are interested in the Workshop, please feel free to inquire of the Symposium secretariat about participation via e-mail: victories-win2014-mlataist.go.jp
------------------------------------------------------------------------------------------------

Oct. 10th            Place: TIA Collaboration Center Building at AIST Tsukuba West

Organizers: Yusuke Tanimura, Kazuhiro Ikeda, and Takashi Inoue (AIST)
1.  Opening Remarks
          10:00 - 10:05 Takashi Inoue (AIST)
2.  Optical Device session; Presider: Kazuhiro Ikeda (AIST)
          10:05 - 10:35   “All-optical switch applications  
                                   Richard Jensen  (Polatis)
          10:35 - 11:05   “Optical I/O Core for next generation optical interconnect” 
                                   Kazuhiko Kurata  (PETRA)
          11:05 - 11:20   “Monolithically integrated MOSFET for Si-photonic switch” 
                                   Guangwei Cong  (AIST)

          11:20 - 11:35   Towards low-cost, hardware-efficient and format-agnostic homodyne optical transceivers                                        Aaron Albores-Mejia  (AIST)
3.   SCR & TIA building Lab Tour
          11:35 - 12:05

[ Lunch Break 12:05 - 13:00 ]

4.   Optical System & Subsystem session; Presider: Takashi Inoue (AIST)
          13:00 - 13:30  “Reality and challenges of photonics for datacom” 
                                   Harm Dorren  (Technical Univ. of Eindhoven)

          13:30 - 14:00  “Optical networking in North America and technology trends 
                                   Motoyoshi Sekiya   (Fujitsu Labs America)

          14:00 - 14:30  “Optical frequency combs in optical networks” 
                                   Nikola Alic   (UCSD)
          14:30 - 14:45  “System design for near-optimal nonlinear compensation”
                                  Karen Solis-Trapala   (AIST)

[ Coffee Break 14:45 - 15:00 ]

5.   Network and System session; Presider: Hung Nguyen-Tan (AIST)
          15:00 - 15:15  “Hierarchical multi-granular path network resource management” 
                                   Atsuko Takefusa    (AIST)

          15:15 - 15:30  “End site QoS for performance guaranteed networks” 
                                   Yusuke Tanimura   (AIST)

          15:30 - 16:00  “Inter-datacenter optical networks” 
                                   Philip N. Ji     (NEC Labs America)

          16:00 - 16:30  “Optical interconnection in data center” 
                                   Zhaowen Xu    (I2R A*STAR)

6.   Closing Remarks
          16:30 - 16:35     Kazuhiro Ikeda (AIST)